Etyka II stopnia - nowy kierunek studiów

W październiku 2022 roku w Instytucie Filozofii (Wydział Filozoficzny) ruszają interdyscyplinarne studia etyczne – nowy kierunek studiów stacjonarnych drugiego stopnia.

Program zajęć wzbogacony został o cztery interdyscyplinarne moduły – Antropologię kulturową, Prawo a etyka, Antropologię medyczną w badaniach historyczno-archeologicznych oraz Biotechnologię – realizowane we współpracy z Wydziałem Polonistyki, Wydziałem Prawa i Administracji, Wydziałem Historycznym oraz z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Plan studiów przygotowany jest w taki sposób, by absolwenci innych kierunków, także ci prowadzący już aktywne życie zawodowe, mogli dodatkowo nabyć kompetencje ogólnoetyczne oraz kompetencje w zakresie analizy etycznej w obszarze swojej podstawowej dziedziny naukowej.

Absolwent interdyscyplinarnych studiów etycznych nabędzie dwie główne kompetencje: (1) będzie znał etykę jako dyscyplinę naukową wraz z jej podstawami teoretycznymi i dzięki temu będzie potrafił analizować problemy etyczne we właściwym kontekście metodologicznym; (2) będzie w stanie nawiązać efektywną współpracę w zakresie rozwiązywania problemów etycznych z przedstawicielami innych dziedzin naukowych.

Oferowany przez Instytut Filozofii nowy kierunek studiów wychodzi naprzeciw potrzebie stworzenia studiów etycznych o formule integralnej, polegającej na przekazaniu specyficznej wiedzy etycznej i jednocześnie na skonfrontowaniu przyszłego specjalisty ds. etycznych z konkretnymi problemami wybranych dyscyplin.

Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką nowego kierunku:

Kierownik interdyscyplinarnych studiów etycznych II stopnia

prof. dr hab. Marek Drwięga